Chlieb z 300-ročnej pekárne
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
FINTICE / Najstaršia funkčná remeselná pekáreň opäť funguje na bývalom panstve vo Finticiach. Dnes tam sídli Galéria a múzeum ľudového umenia. Vedeli, že pec na chlieb tu kedysi bola, existoval aj jej pôvodný pôdorys a tak sa ju rozhodli oživiť.
Pec postavil majster peciar zo slamy, hliny a piesku.
"Podľa dochovaných archívnych záznamov tu pred tristo rokmi fungovala pekáreň, ktorá slúžila miestnemu panstvu," vysvetľuje riaditeľ galérie a múzea Gabriel Trusa.
Obnovená pec na pečenie chleba
Gabriel Trusa, Galéria a múzeum ľudového umenia, Fintice
Pôvodne bola založená v roku 1730, neskôr zanikla. Pri rekonštrukcii tejto miestnosti našli v stene drevený trám. a z neho sa im podarilo zistiť, že na panstve fungovala pekáreňuž pred takmer 300 rokmi.
Rozhodli sa piecť poctivý kváskový chlieb. Kvások si zadovážili od známeho pekára, ten im poradil aj celý postup. A prvé chleby v novej peci zavoňali do ďaleka.
"Zistili sme, že vydrží omnoho dlhšie čerstvý, dokonca aj tá kôrka vydrží chrumkavá celý týždeň," hovorí Gabriel Trusa.
Všetci, ktorí na otvorenie novej pekárne prišli, mohli ochutnať, na čo mali chuť.
"Ja mám najradšej chlebík, len taký pomastený s maslom alebo masťou."
"Vzala som si aj moravský koláč, výborný bol."
"Keď pečiete taký chlieb v elektrickej rúre, je výborný, ale takto na dreve je ešte lepší."
Pec na pečenie chleba
Gabriel Trusa, Galéria a múzeum ľudového umenia, Fintice
Obnovenie pekárne je súčasťou obnovy celého panstva vo Finticiach. Aj táto miestnosť totiž prešla rôznymi podobami využívania. V 20. storočí sa z bývalej panskej pekárne stal byt, neskôr nebytový priestor a naposledy slúžila ako sklad denného stacionára. Dnes sa vrátila k svojej pôvodnej podobe spred 300 rokov.