Oblačno
Bratislava
Roman, Romana
23.2.2025
Jej starý otec zachránil počas vojny troch mladých chlapcov. A arizoval firmu otca jedného z nich. Vnučka sa rozhodla spoznať ich príbeh.
Zdielať na

Jej starý otec zachránil počas vojny troch mladých chlapcov. A arizoval firmu otca jedného z nich. Vnučka sa rozhodla spoznať ich príbeh.

BARDEJOV / Pivnica pod domom číslo 38 - to je názov filmu, v ktorom vnučka Michaela pátra po informáciách o svojom starom otcovi, jeho obchodnom partnerovi, ktorého firmu arizoval a po troch chlapcoch, ktorých jej starý otec pomohol zachrániť tým, že ich skrýval v pivnici toho arizovaného obchodu.

Aký je príbeh Štefana Tarcalu, ktorý bol vedený ako arizátor a zároveň získal ocenenie „Spravodliví medzi národmi“?

Príbeh sa odohrával v Bardejove, je o dohode dvoch obchodných partnerov, arizácii, útekoch, transportoch, záchrane i beznádeji. O príbehu Štefana Tarcalu,
staviteľa z Bardejova sa v rodine veľa nevedelo.

Námestie v Bardejove, kde stál obchod Salamona Neumanna

TV JOJ

V rodine Štefana Tarcalu roky kolovala iba jedna veta – starý otec mal v pivnici Mojšeho Neumanna, syna svojho bývalého obchodného partnera.
Zároveň je Štefan Tarcala uvedený ako arizátor obchodu so železom, sklom a porcelánom, ktorý sa nachádzal na hlavnom námestí v Bardejove, v dome č. 38.
Obchod vlastnil otec ukrývaného mladého muža, Šalamon Neumann. On a Štefan Tarcala sa poznali roky.

Pivnica, v ktorej sa počas jesene 1944 ukrývali traja chlapci

TV JOJ

Vo filme sa vnučka Štefana Tarcalu, Michaela, snaží odhaliť čo najviac z tohto polozabudnutého príbehu. Pred pár rokmi totiž jej starý otec získal ocenenie
„Spravodliví medzi národmi“ – za záchranu židovského života počas druhej svetovej vojny. V odôvodnení tohto ocenenia zistila, že ho získal za záchranu troch mladých
židovských chlapcov. Kto boli tí ukrývaní mladí muži? Ako ich záchrana prebiehala? Ako dlho ich ukrýval? S kým na ich záchrane spolupracoval?

​Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky ponúka film Pivnica pod domom č. 38. Režisérka filmu Veronika Homolová Tóthová opisuje, že to Štefan Tarcala
rozhodne nemal ľahké: „Rozhodnúť sa ukryť týchto chlapcov a takýmto spôsobom im pomôcť, si vyžadovalo odvahu. Nielen kvôli samotnému skutku, ale aj preto, že v jednej časti Neumannovskej pivnice bol sklad s materiálom z obchodu. Do tohto skladu chodili Nemci, ktorí boli na Dukle – vyberali tam tovar a náradie najmä na opravu svojich áut. Stalo sa, že nemecký vojak vyberal tovar z regálu a za ním bol jeden z ukrývaných chlapcov.“

Štefan Tarcala na záchrane židovských chlapcov spolupracoval s ďalšími dvoma odvážlivcami – s Adamom Bombom a Jozefom Kiselom. „Tarcala bol podnikateľ, Bomba bol miestny policajt a Kisel poštár. Vďaka svojim funkciám mohli Bomba s Kiselom prispievať najmä informáciami o možných raziách a pripravovaných deportáciách. Práve ich vzájomná spolupráca umožňovala, aby bolo ukrývanie úspešné,“ hovorí Veronika Homolová Tóthová, ktorá sa podobným témam
venuje už niečo vyše 15 rokov.

Michaela, vnučka záchrancu a Daniel, vnuk zachráneného pozerajú na dom Grussgottovcov v Bardejove

TV JOJ

​Film Pivnica pod domom č. 38 podľa nej ponúka výnimočnú príležitosť vidieť, že na to, aby sme pomohli, nemusíme byť rodení hrdinovia. „Aj Štefan Tarcala mal iste strach, jeho rodine v prípade prezradenia toho, že ukrýva židovských chlapcov hrozil až trest smrti. Je to však príbeh, ktorý nám ukazuje, že strohé historické údaje, bez príbehu, neodhaľujú vždy celú pravdu. Áno, meno Štefana Tarcalu je na zozname arizátorov, no len vďaka húževnatosti jeho synov je tam aj informácia o tom, že zachránil syna majiteľa arizovaného obchodu. A nielen jeho.“

Michaela Molnárová Tarcalová a Daniel Yehuda pri pamätníku v Bardejove

TV JOJ

Dokumentárny film Pivnica pod domom č. 38 odvysiela JOJ Svet v nedeľu 9. februára o 20:30.

Dokumenty Veroniky Homolovej Tóthovej vznikajú v spolupráci s Nadáciou TV JOJ.

Súvisiace články

Najčítanejšie