Slobodný vysielač Banská Bystrica v roku 1968
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Predstavte si, že sa zobudíte a v uliciach vášho mesta sú tanky a vojaci so zbraňami. Nikto nevie, čo sa vlastne deje, snažíte sa získať informácie a tak zapnete rádio.
Postupne ale jednotlivé redakcie, ktoré bežne vysielali, vysielať prestávajú.
Ľudia strhávajú značky, aby sťažili postup okupantov, píšu na steny heslá, stavajú sa na odpor.
A aj novinári sa snažia v tej ťažkej, neprehľadnej situácii spoločnosti dodať informácie, upokojiť, pomôcť. Niektorým sa to darí aj po obsadení ich redakcie vojakmi, vysielajú z rôznych utajených miest. Jedným z nich bol v augustových a septembrových dňoch roku 1968 aj vtedy 23-ročný Fedor Mikovič.
Vysielanie banskobystrickej redakcie Československého rozhlasu
Na fotografii drží Fedor Mikovič v ruke mikrofón, vedľa neho sedí redaktor Zdeno Oravec a hlásateľka Hana Kútiková
Hovorí, že obranu slobody vnímal ako dôležitú a samozrejmú aj vďaka svojim rodičom, ktorí sa obaja zapojili do Slovenského národného povstania.
V podcaste spomína na to, ako šiel do Detvy, kde zisťoval informácie o jednej z obetí okupantov, aj na to, že okupačné vojská najskôr nevedeli štúdio v Banskej Bystrici nájsť a priviedol ich až človek, ktorý bol súčasťou redakcie.
Hovorí aj o tom, že jedno miesto na utajené vysielanie im ponúkli československí vojaci, ale museli ho odmietnuť.
A spomína aj na to, čo sa stalo s tými, ktorí v dňoch 21.8.-2.9.1968 z Banskej Bystrice vysielali a v čom bol jeho osud odlišný.