Jasno
-0°
Bratislava
Otília
12.12.2024
Šesťdesiatpäť ton histórie. Presunuli protitankovú stenu, ktorú na konci vojny postavili Nemci na obranu Bratislavy
Zdielať na

Šesťdesiatpäť ton histórie. Presunuli protitankovú stenu, ktorú na konci vojny postavili Nemci na obranu Bratislavy

PETRŽALKA / Postavili ju nemecké vojská na obranu Bratislavy na jar 1945. Dlhé roky stála nepovšimnutá, jej veľká časť bola zasypaná. Znovu ju nadšenci miestnej histórie objavili pred pätnástimi rokmi. A teraz jej hrozilo, že ju budú musieť zničiť – stála totiž v trase výstavby novej električkovej trate. Nakoniec sa mesto rozhodlo, že zostane v Petržalke, asi tridsať metrov od pôvodného miesta.

Premiestňovanie protitankovej steny

tvjoj

Protitanková stena zostala v Petržalke ako spomienka na druhú svetovú vojnu. Mnohí ľudia roky netušili, že takýto objekt tam je.

„Bol budovaný na jar roku 1945 nemeckými vojskami na obranu Bratislavy,´. Priamo bola zasiahnutá štyrikrát,“ hovorí Pavol Škovránek, nadšenec vojnovej histórie.

Celé desaťročia bola zabudnutá a zarastená krovinami. Pred pätnástimi rokmi ju odhalili a očistili.

Presun protitankovej steny v Petržalke

Keďže bránila vo výstavbe električkovej trate, jej osud bol neistý.

„Jedna možnosť bola zbúrať ju, druhá odrezať a presunúť. Čo sa nám po dlhých jednaniach aj podarilo dosiahnuť.“

Presun však nebol jednoduchý. Ako upozornil Ernest Húska z Petržalského okrášľovacieho spolku, stena bola kedysi budovaná na rýchlo.

Presun protitankovej steny v Petržalke

„Stena je stavaná narýchlo, o čom svedčí aj to, že nie je z pevnostného betónu, má vysoký obsah riečneho štrku a nie sú odstránené viazacie drôty po šalovaní. V betónovej stene je osadená pravdepodobne ruská koristná strieľňa z tzv. Molotovovej línie. Predpokladáme to preto, že na zachovanej zhodnej protitankovej stene v Petržalke-Kopčanoch sú na strieľni delostrelecké preberacie a odmerové značky v azbuke. V strieľni bol pôvodne zalafetovaný protitankový kanón a stena bola opatrená zemným záhozom na čele a aj po stranách. V Petržalke v minulosti bolo takýchto protitankových stien niekoľko, žiaľ dve podobné boli zničené pri výstavbe hypermarketu Carrefour.“

Presun protitankovej steny v Petržalke

Na presun steny sa prišlo pozrieť množstvo ľudí. Presunuli ju približne o tridsať metrov, na miesto, kde neprekáža dobudovaniu električkovej trate.

„Aj po dohode s odborníkmi sme sa rozhodli zachovať celý tento objekt. Má svoju historickú hodnotu a tú chceme zachovať,“ vysvetľuje Peter Bubla, hovorca mesta Bratislava

Protitanková stena má päť metrov na šírku a štyri metre na dĺžku a výšku.

Presun protitankovej steny v Petržalke

„A hmotnosť okolo 65 ton. Tá konštrukcia, ktorá bola pre ňu pripravená, aby mohla byť stena premiestnená má asi desať ton.

Celý proces príprav premiestnenia steny trval niekoľko mesiacov.

„Rozpočet, vrátane vypracovania projektovej dokumentácie, zabezpečenia špeciálnej techniky bol na úrovni okolo 130-tisíc eur,“ doplnil informácie Peter Bubla.

Súvisiace články

Najčítanejšie