Tycho Brahe bol fenomenálny pozorovateľ nočnej oblohy. Objavil 303 nových hviezd, ktoré zakreslil na unikátny glóbus. Máme ho aj na Slovensku.
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Archívna reportáž o reštaurovaní unikátneho glóbusu nočnej oblohy
Narodil sa 14. decembra 1546 v Dánsku. Jeho rodné meno bolo Tyge Ottesen Brahe. V našich končinách bol ale známy ako Tycho Brahe.
Tycho Brahe
wiki média
Bol významným astronómom, jeho pozorovania nočnej oblohy boli také presné, že boli prekonané až desiatky rokov po jeho smrti. Je autorom glóbusu nočnej oblohy, ktorý bol nevyhnutný pre moreplavcov.
V roku 1599 prijal pozvanie Rudolfa II. na pražský kráľovský dvor. Brahe postavil nové observatórium v Benátkach nad Jizerou. Jeho asistentom bol Johannes Kepler.
O Brahovej smrti kolovali legendy – hovorilo sa, že zomrel počas slávnostnej večere, kedy od nej nesmel vstať pred panovníkom. Trvala hodiny a údajne mu praskol močový mechúr.
Novšia teória hovorila, že sa postupne otrávil ortuťou, ktorú využíval pri svojich alchymistických pokusoch.
V roku 2010 vedci otvorili jeho hrobku v kostole Panny Mariek pred Týnom, na Staromestskom námestí v Prahe. Zistili, že v pozostatkoch fúzov je ortuť merateľná, ale nie v množstve, v akom mohla byť príčinou jeho smrti.
Tycho Brahe zomrel vo veku 55 rokov, v roku 1601.
Glóbus nočnej oblohy
Na svete sa zachovalo iba niekoľko glóbusov nočnej oblohy, ktoré boli vytvorené na základe jeho meraní a skúmaní. Na Slovensku máme dochované dokonca dva kusy. Jeden z nich sa nachádza v Slovenskom národnom múzeu, kde pred pár rokmi prešiel kompletnou rekonštrukciou.
Tycho Brahe s glóbusom nočnej oblohy
Tycho Brahe na ňom zachytil až 303 nových hviezd. Na celom svete sa zachovalo len niekoľko kusov a na Slovensku máme dokonca dva.
Zabalený v plachte, rozlámaný, špinavý a poškodený. Takto našiel v depozite Slovenského národného archívu vzácny glóbus pred pár rokmi reštaurátor Ivan Galamboš. Vtedy ešte netušil aký významný artefakt objavil.
Takto zabalený našiel glóbus v archíve Ivan Galamboš
„Drevený jeho podstavec bol absolútne rozpadnutý. Našťastie, guľa sa zachovala v pomerne dobrom stave. Boli tam však miesta, kde povrch gule bol prerazený,“ spomína na stav glóbusu pred tým ako ho začal reštaurovať.
Najviac poškodený bol v časti, ktorá zachytávala súhvezdia Indus a Fénix. Aby ich bolo možné verne opraviť, museli nájsť taký istý glóbus, ktorý by túto časť mal zachovanú.
Glóbus nočnej oblohy
„Sme prepátrali aj v okolitých krajinách rôzne zbierky. A zistili sme, že jedna verzia sa nachádza vo Viedni a dva kusy v Prahe,“ spomína Erika Javošová, vedúca oddelenia starších fondov Slovenského národného archívu.
Glóbus nočnej oblohy v Slovenskom národnom archíve
Pri tomto pátraní zistili, že aj na Slovensku sa nachádza ďalší takýto glóbus.
„V Podunajskom múzeu v Komárne,“ upresňuje Erika Javošová.
Kedysi bol glóbus nočnej oblohy nevyhnutnou pomôckou každého moreplavca.
„Od druhého storočia po našom letopočte sa zobralo na glóbusoch nočnej oblohy 48 súhvezdí,“ vysvetľuje Ivan Galamboš. A práve na základe výpočtov Tycha de Brahe vyplávala koncom 16. storočia holandská výprava, ktorá dovtedy známy glóbus nočnej oblohy úplne zmenila.
Ivan Galamboš, reštaurátor, Slovenský národný archív
„Priniesli zakreslených 303 nových hviezd, čo bolo absolútne prevratné.“
Na glóbuse nájdete aj podobizeň samotného Tycha de Brahe. Glóbus však nevyrábal on, ale jeho asistent.
„Volal sa Willem Janszoon Blaeu,“ hovorí Ivan Galamboš.
Glóbus má veľkú hodnotu aj z umeleckej stránky.
„Podieľali sa na ňom kovotepci, ktorí boli v tej istej spoločnosti, kde bol aj Rembrandt,“ dopĺňa Ivan Galamboš.
Tento glóbus bol taký populárny, že medené platne, do ktorých bola vyrytá jeho pôvodná grafika, sa používali ešte ďalších rokov.