Depozitár plný kostier
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kde končia kosti, ktoré archeológovia nájdu pri vykopávkach? Máme aj u nás nejaké miesto ako v známom seriáli Kosti? Áno, máme. A keďže sa tam bežný návštevník len tak nedostane, máte možnosť sa s nami doň pozrieť. Ukážeme vám aj najstarší kostrový nález, aký sa na Slovensku zatiaľ našiel.
Depozitár kostrových nálezov v Slovenskom národnom múzeu vyzerá trocha ako kabinet z dávnych čias. Stovky rovnakých, čiernobielych škatúľ, ktorých dizajn sa zdá byť desiatky rokov starý, aj keď sú nové. Každý nález je uskladnený v takejto škatuli, ktorá má presne stanovené rozmery.
"Je vypočítaná na čo najdlhšie stehenné kosti. Keď si takú kosť prirovnáte k dĺžke škatule, tak vidíte, že je tu ešte rezerva, pohodlne sa do nej zmestí," názorne ukazuje Alena Šefčáková, kurátorka antropologických zbierok SNM – Prírodovedného múzea.
Depozitár kostrových pozostatkov, SNM - Prírodovedné múzeum
Veľkosť škatule je vypočítaní tak, aby sa do nej vošla celé kostra, aj s lebkou.
"Každá táto krabica je presne vypočítaná na kompletne zachovanú ľudskú kostru."
Detail štítku s informáciami o kostrových pozostatkoch, SNM- Prírodovedné múzeum
Nie vždy sa však pri vykopávkach nájdu celé kostry. V takom prípade je v škatuli viac kostrových nálezov z jednej lokalitu spolu.
"V tejto máme pozostatky Rimanov, z niekoľkých hrobov, z Rusoviec, " číta informácie zo štítku Alena Šefčáková a dodáva, že nájsť kompletne zachovanú kostru v stredoveku, včasnom stredoveku alebo v praveku je pomerne vzácne.
Alena Šefčáková, kurátorka antropologických zbierok SNM – Prírodovedného múzea
Tento depozitár v budove Slovenského národného múzea, je len jednou časťou uskladnenej zbierky kostných nálezov.
"Celkovo máme v zbierkach vyše 10-tisíc jedincov a tu ich môže byť tak 3-tisíc."
Depozitár kostrových nálezov v SNM
Všetky tieto škatule ukrývajú kosti nájdené na celom Slovensku - pochádzajú z rôznych lokalít, aj období.
"Najviac zo včasného stredoveku, čiže slovanské hroby, potom pomenej praveké, oveľa menej máme neolitických nálezov a tých paleolitických."
Práve tie paleolitické sú najvzácnejšie.
"Najvzácnejšie nálezy, ktoré sa nachádzajú v našom múzeu, to je vlastne čelová kosť neandertálca zo Šale a lebka z Moče, o ktorej sme zistili, že pochádza z neskorého mladého paleolitu.
Neskoropaleolitická lebka z Moče, SNM- Prírodovedné múzeum
Môžete si ju prezrieť v novej stálej antropologickej expozícii Slovenského národného múzea. Pripravovali ju dlho.
"Príprava trvala určite vyše päť rokov," hovorí Alena Šefčáková.
Na výstave nájdete rôzne kostrové pozostatky - niektoré poukazujú na choroby, ktorými ten človek trpel, napríklad krivicu, či zranenia, ktoré sa pred jeho smrťou stihli zahojiť alebo aj také, ktoré boli bezprostrednou príčinou smrti.
Lebka ženy so smrteľným poranením po zásahu bojovou sekerou, SNM
Výstavou sa autori snažili poukázať aj na menej známe prehistorické kresby, ktoré sa nachádzajú v našich jaskyniach.
"Všeobecne sa vie, že fantastické nálezy sú vo francúzskych a španielskych jaskyniach, ale veľmi málo sa vie, že určité stopy, značky prehistorické, je možné nájsť aj v našich jaskyniach," vysvetľuje Alena Šefčáková. "Týka sa to nielen známej Domice, ale aj jaskyne v Slovenskom krase alebo Čikovej diery."
Výstava, ktorá návštevníkovi priblíži antropológiu je interaktívna a uvidíte na nej aj názorne graficky spracovanú odpoveď na otázku, ako sa podľa panvy dá zistiť, či išlo o muža alebo ženu. Je to totiž jedna z najčastejších otázok, ktoré antropológovia dostávajú.