Rieka Rubikon: Dejinná hranica, ktorú prekročiť znamenalo vojnu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SAVIGNANO SUL RUBICONE, TALIANSKO / Rieka Rubikon patrí k najslávnejším vodným tokom starovekého sveta, nie pre svoju veľkosť, ale pre historický význam. Nachádza sa v severnom Taliansku, v regióne Emilia-Romagna, a v staroveku tvorila severnú hranicu medzi Itáliou a provinciou Predalpská Galia (Galia Cisalpina). Dnes ju poznáme pod menom Fiumicino (alebo Rubicone) a preteká mestečkom Savignano sul Rubicone.
Busta G. J. Ceasara
Sam Szuchan/Unsplash
Rubikon bol v rímskej republike posvätnou hranicou, ktorú žiaden rímsky vojenský veliteľ nesmel prekročiť so svojou armádou bez výslovného povolenia senátu. Tento zákaz mal chrániť Rím pred vojenským prevratom. Porušiť túto hranicu znamenalo otvorený akt vojny proti republike.
Socha G.J. Ceasara na začiatku mosta nad riekou Rubikon
Archív VHT
Práve toto urobil Gaius Julius Caesar v roku 49 pred n. l., keď sa po úspešnom ťažení v Galii vrátil so svojimi vojskami k rieke Rubikon. Rímsky senát, pod vedením jeho politického rivala Pompeia, mu prikázal rozpustiť armádu a vrátiť sa ako civilista. Caesar vedel, že ak to urobí, stratí nielen moc, ale pravdepodobne aj život. Rozhodol sa preto pre odvážny krok – prekročil Rubikon so svojimi légiami, čím rozpútal občiansku vojnu.
Podľa historikov mal vtedy povedať slávne slová: „Alea iacta est“ – „Kocky sú hodené“, čo znamenalo, že sa rozhodol a niet návratu. Tento čin navždy zmenil dejiny Ríma. Vojna, ktorú tým začal, viedla k porážke Pompeia, k zániku rímskej republiky a k vzniku Rímskeho cisárstva. Pre samotného Caesara to znamenalo cestu k absolútnej moci, ktorá sa však skončila jeho vraždou o päť rokov neskôr, v roku 44 pred n. l.
Most cez rieku Rubikon
Archív VHT
Odvtedy sa výraz „prekročiť Rubikon“ stal symbolom nevratného rozhodnutia – kroku, po ktorom už niet cesty späť. Znamená riskantný čin s vedomím, že jeho následky budú zásadné, či už dobré alebo zlé.
Most nad riekou, ktorá sa dnes volá Fiumicino, ale týmito miestami kedysi tiekla rieka Rubikon.
Archív VHT
Rieka Rubikon je dnes malá, pokojná riečka, v lete býva jej koryto dočasne vysušené, ktorú by si bežný turista možno ani nevšimol. No jej meno žije ďalej v dejinách ako symbol odvahy, vzdoru a osudu, ktorý sa raz navždy naplnil. V meste Savignano dnes stojí antický rímsky most, známy ako Ponte Consolare, ktorý rieku preklenuje a pripomína historickú drámu, ktorá sa tu odohrala. Na jeho začiatku stojí socha Gaia Julia Ceasara,.
Most cez rieku Rubikon
Archív VHT
Príbeh Rubikonu je viac než len príbeh o vojne. Je to príbeh o rozhodnutí, ktoré mení svet. A preto, keď dnes povieme, že niekto „prekročil Rubikon“, myslíme tým, že urobil nezvratný krok, ktorý ho môže navždy definovať.