Medová baba. Dokázala vyrobiť oveľa viac medu ako miestni. Tí ju pre to považovali za bosorku. Príbeh Žofie Maťašovskej, ktorú do Polonín zaviala láska.
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
POLONINY / Správa národného parku Poloniny chce prinavrátiť úle na lúku Medová baba, ktoré sa používali už pred sto rokmi. Žofia Maťašovská bola rodáčka z poľského Przemyśla. A už vtedy používala pokrokové princípy, ktoré fungujú dodnes. A vďaka tomu boli výnosy medu podstatne vyššie. Miestni ju však práve preto považovali za bosorku.
Poľka Žofia Maťašovská sa do Polonín nedostala náhodou. Za všetkým bola láska.
„Mládenec z Udavského sa dostal na frontu, do Poľska, tam sa zaľúbil do Poľky, do Žofie. Slúbil jej, že ak prežije vojnu, tak sa po ňu vráti,“ opisuje príbeh toho ako a prečo sa Žofia Maťašovská ocitla v Poloninách Miroslav Buraľ, botanik zo Správy Národného parku Poloniny.
Žofia Maťašovská, v pruhovaných šatách, pred svojím domom
A tak sa aj stalo. Tu sa usadili a tu začala Žofia včeláriť. Miestni v tom čase využívali ako úle tzv. dlabáky.
„Ak z nich chceli vybrať med, museli to všetko rozobrať a zničiť pôvodný úľ,“ hovorí Miroslav Buraľ.
Lenže Žofia Maťašovská už pred sto rokmi využívala princípy, ktoré platia dodnes.
„Jej úľ pozostával z medníka a plodiska, ktoré bolo rozoberateľné, čiže jej výnosy boli oveľa vyššie ako miestnych obyvateľov.“
Aj preto dostala prezývku Medová baba
„Hovorili o nej, že používa nejaké nekalé praktiky. Povedané inak, že bosoruje.“
Sedem metrov vysoká socha Medovej baby
Jano Štovka, MQEP/severovychod.sk
Včelín Medovej baby sa nachádza hneď pri turistickom chodníku na Jarabú skalu, v doline Zbojského potoka pri Novej Sedlici.
Žofia sa kedysi starala o viac ako 80 úľov. Dnes tu nenájdete ani jeden. Ochranári sa ale s pomocou študentov odboru Stráž prírody pustili do opráv včelína a pribudnúť by mali aj úle.
Lúka Medovej baby v Bukovských vrchoch
„Toto je jeden z tých pôvodných úľov, ktoré ona používala,“ ukazuje na zachovaný úľ Miroslav Buraľ.
Med z týchto končín je legendárny, aj vďaka tomu, že pochádza z oblasti jedľovo-bukových lesov.
„Je to medovicový med, jeden z najkvalitnejších. Ešte keď včelárila pani Žofia, tak odtiaľto med putoval do Čiech, kde sa robili pardubické perníky,“ uzatvára Miroslav Buraľ.