Oblačno
Bratislava
Irma
14.11.2024
Medová baba. Dokázala vyrobiť oveľa viac medu ako miestni. Tí ju pre to považovali za bosorku. Príbeh Žofie Maťašovskej, ktorú do Polonín zaviala láska.
Zdielať na

Medová baba. Dokázala vyrobiť oveľa viac medu ako miestni. Tí ju pre to považovali za bosorku. Príbeh Žofie Maťašovskej, ktorú do Polonín zaviala láska.

POLONINY / Správa národného parku Poloniny chce prinavrátiť úle na lúku Medová baba, ktoré sa používali už pred sto rokmi. Žofia Maťašovská bola rodáčka z poľského Przemyśla. A už vtedy používala pokrokové princípy, ktoré fungujú dodnes. A vďaka tomu boli výnosy medu podstatne vyššie. Miestni ju však práve preto považovali za bosorku.

Poľka Žofia Maťašovská sa do Polonín nedostala náhodou. Za všetkým bola láska.

„Mládenec z Udavského sa dostal na frontu, do Poľska, tam sa zaľúbil do Poľky, do Žofie. Slúbil jej, že ak prežije vojnu, tak sa po ňu vráti,“ opisuje príbeh toho ako a prečo sa Žofia Maťašovská ocitla v Poloninách Miroslav Buraľ, botanik zo Správy Národného parku Poloniny.

Žofia Maťašovská, v pruhovaných šatách, pred svojím domom

A tak sa aj stalo. Tu sa usadili a tu začala Žofia včeláriť. Miestni v tom čase využívali ako úle tzv. dlabáky.

„Ak z nich chceli vybrať med, museli to všetko rozobrať a zničiť pôvodný úľ,“ hovorí Miroslav Buraľ.

Lenže Žofia Maťašovská už pred sto rokmi využívala princípy, ktoré platia dodnes.

„Jej úľ pozostával z medníka a plodiska, ktoré bolo rozoberateľné, čiže jej výnosy boli oveľa vyššie ako miestnych obyvateľov.“

​Aj preto dostala prezývku Medová baba

„Hovorili o nej, že používa nejaké nekalé praktiky. Povedané inak, že bosoruje.“

Sedem metrov vysoká socha Medovej baby

Jano Štovka, MQEP/severovychod.sk

Včelín Medovej baby sa nachádza hneď pri turistickom chodníku na Jarabú skalu, v doline Zbojského potoka pri Novej Sedlici.

Žofia sa kedysi starala o viac ako 80 úľov. Dnes tu nenájdete ani jeden. Ochranári sa ale s pomocou študentov odboru Stráž prírody pustili do opráv včelína a pribudnúť by mali aj úle.

Lúka Medovej baby v Bukovských vrchoch

„Toto je jeden z tých pôvodných úľov, ktoré ona používala,“ ukazuje na zachovaný úľ Miroslav Buraľ. 

Med z týchto končín je legendárny, aj vďaka tomu, že pochádza z oblasti jedľovo-bukových lesov.

„Je to medovicový med, jeden z najkvalitnejších. Ešte keď včelárila pani Žofia, tak odtiaľto med putoval do Čiech, kde sa robili pardubické perníky,“ uzatvára Miroslav Buraľ.  

Súvisiace články

Najčítanejšie