Emancipovaná Bátorička a šťastné vdovy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Protiturecké vojny priniesli ženám emancipáciu a slobodu. Keď muži bojovali, samé spravovali hospodárstva, či celé župy a mali aj politické právomoci. Jednou z nich bola aj Alžbeta Báthoryová z Čachtíc, známa ako krvavá grófka. O nej, ale napríklad aj o Alžbete Czoborovej, druhej manželke Juraja Thurza, sa v 24podcast rozprávala Júlia Zelenková s historičkou SAV Tünde Lengyelovou.
Aký bol vzťah Alžbety Báthoryovej s jej manželom Františkom Nádašdym, ktorý bol vynikajúci bojovník, stratég, s prezývkou Čierny beg?
Čo bolo úlohou Alžbety, keďže jej manžel trávil mnoho času na bojiskách?
Ako je to s legendou o krvavej grófke - sú to výmysly jej neprajníkov alebo takou skutočne bola? Legenda o jej krvavých kúpeľoch napríklad vznikla až viac ako 100 rokov po jej smrti.
Diskreditačná kampaň voči nej šírila fámy o nielen o jej sadizme, ale aj o duševných chorobách, nadprirodzených schopnostiach a sexuálnych úchylkách v jej rodine.
Historikom sa podarilo na základe štúdia historických dokumentov zistiť, z koho dvora sa tieto klebety šírili.
Vypočujte si náš podcast a dozviete sa aj to, prečo je legenda o zlej, krvilačnej žene stále obľúbená a ľudia jej veria.