"Mamička moja, nedaj ma!" Aj takýto zúfalý výkrik zaznel v Kremničke, na mieste masových popráv. Vrahmi boli aj Slováci - členovia 5. poľnej roty POHG
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
5. novembra 1944 začalo v Kremničke, v protitankovej priekope, masové vraždenie ľudí.
Vo viacerých vlnách prebiehalo do marca 1945. Medzi 747 obetami bolo 478 mužov, 211 žien a 58 detí. Boli medzi nimi partizáni, povstaleckí vojaci, odporcovia režimu, Židia a Rómovia, či ľudia, ktorých iba podozrievali z možnej podpory partizánov.
Pamätník na mieste masovej vraždy v Kremničke
Archív VHT
Vraždy organizovalo Einsatzkommando 14, ktoré malo sídlo v Banskej Bystrici, no pomáhali im aj členovia 5. poľnej roty Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy. Pôvodne mali ľudí určených na popravu iba strážiť, no na popud nacistov sa popráv aj priamo zúčastnili.
Pamätník v Kremničke
Archív VHT
Boli po vojne súdení? Aké tresty dostali a aký nečakaný svedok proti nim svedčil? O masových vraždách v Kremničke, ktoré sú dôležitou súčasťou SNP a našej histórie, sme v History podcaste hovorili s Mariánom Uhrínom, riaditeľom Múzea SNP v Banskej Bystrici