Skoro jasno
-0°
Bratislava
Otília
12.12.2024
Tu sa ukrývala skupina Tarzan - príbeh časti 2. paradesantnej brigády ožíva v obnovených zemľankách
Zdielať na

Tu sa ukrývala skupina Tarzan - príbeh časti 2. paradesantnej brigády ožíva v obnovených zemľankách

OKRES BREZNO / V lesoch nad Breznom sa počas jesene a zimy 1944-45 ukrývali a bojovali vojaci 2. československej paradesantnej brigády. Prežívali v zemľankách, ktoré si tam vyhĺbili a postavili. Po 80-tich rokoch od ich pôsobenia v tomto priestore, si vďaka členom Klubu vojenskej histórie ČSĽA – Anthropoid a Mestu Brezno, môžete zemľanky prezrieť, a zároveň sa dozvedieť viac o 2. československej paradesantnej brigáde a bojoch v tomto okolí.

Vojaci Zemlanka Brezno

noviny.sk

V týchto miestach nad Breznom sa počas zimy 1944 ukrývala časť 2. československej paradesantnej brigády.

„Po prepade v Krpáčove sa časť 2. paradesantnej brigády presunula do týchto priestorov. Presunuli sa sem kvôli zásobovaniu a zlým podmienkam na Lome – boli blízko dediny, ktorej hrozilo obkľúčenie Nemcami,“ hovorí Michal Budaj, predseda KVH ČSĽA-Anthropoid Mýto pod Ďumbierom.

Našli tu skvelé miesto na úkryt a zároveň aj pozorovanie okolia.

„Tu mali obyvatelia Mýta humná, kde našli nejaké to útočisko aj materiálne vybavenie. A vďaka vyvýšenému miestu mali pod kontrolou cestu, ktorá ide z Brezna na Čertovicu, kde jasne videli, že sa blíži nepriateľ,“ vysvetľuje Michal Budaj. 

Skupina, ktorá sa tu ukrývala, si dala názov Tarzan.

„V týchto miestach bol kapitán Fišera so svojimi 88 vojakmi,“ pokračuje Michal Budaj.

Vojaci Zemlanka Brezno 2

noviny.sk

Členovia klubu vojenskej histórie, ktorí zemľanky vybudovali, vychádzali z informácií z archívov a múzeí, ale aj spomienok priamych účastníkov – členov 2. československej paradesantnej brigády.

„Boli sme na návšteve v múzeu v Hrabine, kde sme videli systematicky spracovaný chod 2. paradesantnej brigády, ako sa presúvala zo ZSSR až na územie Slovenska,“ hovorí Michal Budaj, predseda KVH ČSĽA-Anthropoid Mýto pod Ďumbierom.

Obdobie decembra 1944 bolo časom, kedy v týchto miestach prebiehali ťažké boje.

„31. januára bolo oslobodené Brezno. Tí chlapci, tá brigáda tu stále bola. Oni boli v tyle nepriateľa, opisovali ako videli rovno do zákopov Nemcom.“

Členovia 2. paradesantnej brigády boli nápomocní aj pri oslobodzovaní tohto kraja.

„Pre to, že stratili zásobovanie z Mýta pod Ďumbierom, boli nútení opustiť tieto priestory a dostali sa do Bujakova, kde sa spojili s rumunskou armádou. Previedli rumunských vojakov a pomohli pri oslobodzovaní Mýta pod Ďumbierom, nakoľko tu bola línia obrany a oni ich previedli poza chrbty Nemcov až do horskej dediny Jarabá,“ opisuje náročné udalosti počas 2. svetovej vojny Michal Budaj.

Aj to je dôvod, prečo sa mesto Brezno, členovia klubu vojenskej histórie a nadšenci, rozhodli zemľanky v týchto miestach obnoviť.

„Mesto Brezno podporilo projekt z toho dôvodu, aby si uctilo históriu nášho mesta, regiónu, okolitých obcí a som veľmi rád, že sa nám to podarilo,“ hovorí Tomáš Abel, primátor mesta Brezno.

Zemľanky nájdete ak sa od megalavičky na Pohanskom vydáte smerom, ktorý vám ukážu osadené informačné tabule.

„Si na nich môžu prečítať, čo sa tu dialo v decembri 1944,“ uzatvára Michal Budaj. 

Na tabuliach nájdete aj QR kódy vďaka ktorým sa dozviete celú históriu 2. československej paradesantnej brigády.  

Súvisiace články

Najčítanejšie