Skoro jasno
17°
Bratislava
Ela
24.5.2025
Volali ich Rómeo a Júlia. Láska Angličanky a slovenského dôstojníka prekonala aj komunistickú zlovôľu
Zdielať na

Volali ich Rómeo a Júlia. Láska Angličanky a slovenského dôstojníka prekonala aj komunistickú zlovôľu

"Zoznámili sme sa 9. apríla 1944, v deň oslavy narodenín mojej matky. Ja som mala sedemnásť a Alexander mal tridsať. Až neskôr som sa dozvedela, že Alexander neskoršie povedal Lacovi, svojmu priateľovi, ktorý tam bol s ním, že stretol svoju budúcu manželku, ak prežije vojnu."

Ailsa a Alexander Domanovci

Tak si na začiatok ich vyťahu spomínala pani Ailsa Domanová v dokumentárnom filme zo série Neumlčaní. 

Vzali sa pár mesiacov po vojne a odišli žiť do Československa, kde mal Alexander Doman dôležitú funkciu na ministerstve obrany. 

Ailsa a Alexander Domanovci

"Tu je práve zaujímavá tá jeho anabáza, ktorá začína augustom 1945 a končí až januárom 46, keď pôsobí ako zástupca generála justície Bohuslava Ečera v Československej komisii pre potrestanie vojnových zločincov v Norimbergu so sídlom vo Wiesbadene," opisuje vojenský historik Miloslav Čaplovič. 

Vypočujte si podcast o osudoch manželov Domanovcov, ktorých sa snažil rozdeliť komunistický režim. 

"Manželovi dali na výber: ak chce zostať pracovať na ministerstve, musí sa s Angličankou z kapitalistickej cudziny rozviesť. Apelovali na neho, že republika ho potrebuje a ocení jeho službu. A on im povedal: Ani pre dve Československé republiky sa nerozvediem."

Ailsa Domanová

Archív VHT

To už mali Domanovci spolu dvoch synov a režim sa im odvďačil za službu pána Domana počas vojny okamžite - kým prišiel Alexander z Bratislavy, kde bol na pohovore domov, jeho manželku s dvomi malými deťmi vysťahovali z bytu vo Zvolene na ulicu.

"Bolo to na Mikuláša, strašne snežilo. Sedela som na kufroch na ulici a nevedela, kam sa podejeme," spomínala na to obdobie.   

Ailsa Domanová (24.5.1927 - 22.5.2023)

Súvisiace články

Najčítanejšie