Gabčíkova topánka, peňaženka, či špeciálne upravená minca. V Múzeu SNP opatrujú veci spojené s najznámejším slovenským výsadkárom.
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
V súvislosti s Jozefom Gabčíkovom sa najviac hovorí o jeho stengune, ktorým chcel zaútočiť na Heydricha.
V depozitári Múzea SNP sú však desaťročia uložené ďalšie predmety, ktoré Gabčík používal a možno ich mal pri sebe aj v čase útoku.
Jozef Gabčík
Vojenský historický archív, Praha
" Topánka Jozefa Gabčíka, ktorú máme. Špeciálne upravená minca na transport mikrofilmov," ukazuje predmety historik Múzea SNP, Juraj Lepiš.
Na prvý pohľad je táto päťkoruna z roku 1939 trocha poškodená. Je to však zámer.
"Na minci je priamo v oku Andreja Hlinku malým klinčekom vybitý malý otvor. To bolo z toho dôvodu, že keď sa minca pootvorí, dôjde k nadvihnutie spodného krytu."
Topánka, ktorá mala patriť Jozefovi Gabčíkovi s otvorom na ukrytie mince
Múzeum SNP
Mechanizmus je jednoduchý, ale zároveň spoľahlivý. A nie je úplne a nie je úplne ľahké mincu otvoriť.
"Stačilo iba pootočiť, aby to zapadlo do toho výčnelku a následne to už nevypadne."
Túto mincu Gabčík nenosil v peňaženke, v protektoráte by mu bola aj tak na nič, len by zbytočne priťahovala pozornosť.
"Existoval tu v tejto topánke na to špeciálne určený priestor, do ktorého si potom tú mincu alebo nejaký iný mikrofilm mohol vložiť."
Okrem týchto dvoch predmetov majú v múzeu ešte ďalšie dva. Aktovku a kľúčenku. Pri tých ale nie je isté, či ich používal priamo Jozef Gabčík.
Pri mince a pri topánke sme si viac menej istí, že áno. Aktovka a kľúčenka, pri nich nevieme presne povedať, či boli priamo Gabčíkove. Každopádne boli používané týmito parašutistami," hovorí Juraj Lepiš.
Aktovka, topánka, peňaženka a minca. Patrili všetky veci Jozefovi Gabčíkovi?
Múzeum SNP
Aj desaťročia po atentáte sa stále vynárajú buď úplne nové alebo postupne zabudnuté a znova objavené predmety, ktoré parašutista nesúvisia. Napríklad tieto fotografie Gabčíka a Kubiša boli objavené v roku 2013 v pozostalosti vojaka, ktorý ich v Londýne zhotovil.
Jan Kubiš a Jozef Gabčík
Vojenský historický ústav, Praha
Aj Gabčíkova topánka a minca budú po rokoch uloženia v depozite opäť vystavené.
"Oni však neboli dostatočne prezentované ani v múzeu, ale to sa ide zmeniť. Budeme ich prezentovať priamo pri vstupe do múzea," uzatvára Lepiš.