80 rokov od povstania vo varšavskom gete
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
VARŠAVA / Povstanie vo Varšavskom gete bol najväčší odbojový čin židov počas druhej svetovej vojny. Začalo sa 19. apríla 1943 a potlačené bolo 16. mája 1943.
Geto bolo vypálené, ľudia, ktorí nezahynuli priamo v ňom alebo sa im cez kanalizáciu nepodarilo ujsť do lesov, boli deportovaní do koncentračných a vyhladzovacích táborov.
Kto boli vedúce osobnosti povstania? Kto jednému z nich, Marekovi Edelmanovi, ktorý ako jeden z mála vďaka úteku z geta prežil, na výročie povstania desaťročia posielal kyticu narcisov?
Povstanie vo varšavskom gete
ČTK
Veliteľ nacistických jednotiek, ktoré v gete zasahovali, Jürgen Stroop, bol počas Norimberského procesu odsúdený na trest smrti. Bol však následne vydaný do Poľska, kde ho súdili opäť a vo väzbe sa stretol s politickým väzňom nového, komunistického režimu Kazimierzom Mocarskim – z ich rozhovorov v cele vznikla kniha Rozhovory s katom.
V 24podcaste sa Veronika Homolová Tóthová rozprávala s historikom Jánom Hlavinkom, ktorý pôsobí na Historickom ústave SAV a v Dokumentačnom stredisku holokaustu aj o tom ako geto vzniklo, koľko ľudí v ňom bolo väznených, pred akou dilemou stáli rodičia malých detí, a aj čo predchádzalo povstaniu v januári 1943.